- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Aluminium Office Workstation
Aluminium Office Workstation
Aluminium come MS frame Office Workstation
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Workstation Type | Linear and face to face |
| Number of Seaters | 10 Seater |
| Seating Capacity | 10 Seater |
| Workstation Layout | Back-to-Back |
| Overall Length | 1200 mm (4 ft) |
| Material | Aluminium |
| Frame Material | MS Powder Coated |
| Table Top Thickness | 25 mm |
| Primary Material | Particle Board |
| Table Top Finish | Prelaminated |
| Partition Screen Material | Glass |
| Wire Management | Raceway |
| Usage | Used In Office |
Unity Spaces presents high-quality 10 Seater Aluminium Office Workstation designed , perfect for corporate offices, co-working hubs, and commercial workspaces. These workstations are built using premium aluminum frames that offer exceptional strength, long life, and a sleek modern finish. The layout is ergonomically crafted to ensure comfortable seating, efficient space utilization, and smooth workflow. Customization options include partitions, storage units, cable management systems, and color themes to suit your office décor. Durable, lightweight, and easy to maintain, Unity Spaces’ aluminum workstations deliver a professional, stylish, and functional workspace solution.
6 Seater Aluminium Office Workstation
Minimum Order Quantity: 6 Piece
| Number of Seaters | 6 Seater |
| Workstation Layout | Face-to-Face |
| Workstation System Type | Panel Based |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Dimensions (per seater) | 1200x600 mm |
| Wire Management | Raceway |
| Usage | Used In Office |
| Material | Aluminium |
| Partition Screen Material | Glass |