- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- School Furniture
School Furniture
Hostel Furniture
| Product Type | Hostel Wardrobe |
| Frame Material | Mild Steel |
| Top Material | Metal Sheet |
| Bed Size | 78 x 36 inch |
| Storage Type | Box Storage |
| Material Thickness | 0.8 mm (22 Gauge) |
| Length | 1950 mm (6.5 ft) |
| Width | 900 mm (3 ft) |
| Usage Area | Staff Hostel |
| Surface Finish | Powder Coated |
Writing Pad Chairs
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Frame Material | Mild Steel |
| Pad Material | Particle Board |
| Pad Side | Left Hand |
| Seat Material | Plastic |
| Folding Type | Folding |
Pad Chair – Comfortable & Durable Seating Solution
High-quality Pad Chairs made with a strong metal frame and cushioned seat and backrest for superior comfort. Ideal for offices, waiting areas, hospitals, schools, and commercial spaces. Powder-coated finish ensures durability, rust resistance, and long-lasting performance. Available in different colors and designs as per customer requirements.
Student Chair
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Frame Material | Mild Steel |
| Seat Material | Plastic |
| With Writing Pad | Yes |
| Back Style | With Back |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Usage Area | School |
Pad Chair – Comfortable & Durable Seating Solution
High-quality Pad Chairs made with a strong metal frame and cushioned seat and backrest for superior comfort. Ideal for offices, waiting areas, hospitals, schools, and commercial spaces. Powder-coated finish ensures durability, rust resistance, and long-lasting performance. Available in different colors and designs as per customer requirements.